W świecie wypełnionym książkami doradzających rodzicom, jak radzić sobie z nastolatkami z kłopotami, przesympatycznie jest dołączyć przewodnik dla rodziców, pod interesującym tytułem, który brzmi “Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić” (https://www.taniaksiazka.pl/dlaczego-rodzice-tak-cie-wkurzaja-i-co-z-tym-zrobic-dean-burnett-p-1440142.html) autorstwa Deana Burnetta. Znajdziemy tutaj omówienie potencjalnie praktycznie niemalże wulkanicznych problemów, od szkoły po marketing w mediach społecznościowych.

Czego dokładnie dotyczy ta książka?

Należy tutaj przede wszystkim zauważyć, że Burnett jest idealnym twórcą:

  • uczciwego,
  • zabawnego,
  • praktycznego przewodnika.

Ma on także interesujące podejście na temat działania mózgu i tego, jak on się rozwija w ciągu całego życia. Wszystko, co wiemy to, że mózg ulega znacznym zmianom w okresie dojrzewania, ale autor prosi nas o rozważenie powodów. Klasyczne cechy młodzieńcze, takie jak bunt, podejmowanie ryzyka i pragnienie doznań są ważne dla ewolucji; są tym, co pozwoliło ludzkości znaleźć, przystosować się i rozwijać. Więc, podczas gdy nastolatki walczą, aby się wydostać spod władzy starych rodziców, którzy przeszli z “dostawców, jak i opiekunów” do “kontrolerów i strażników”.

Co może nam zapewnić lektura książki?

Tarcie jest nieuniknione, ale Burnett przekonuje czytelników, że można sobie z nim poradzić, czytając każdy rozdział wraz z radami odnoszącymi się do rozwiązywania wszelkich problemów. Skoro zabawnie opisany “modelowy rodzic” zaczyna mówić o śnie, na przykład, to nastolatki mają narzędzia do wyjaśnienia i zarządzania ich indywidualnymi wewnętrznymi zegarami, które są ustawione inaczej. Co do czasu ekranowego, czy wiesz, że nie ma naukowych faktów na to, że czas ekranowy jest zły dla twojego nastoletniego mózgu? Aktualne ustalenia uzależniają to od indywidualnych potrzeb.

Na jakie wartości wskazuje ta książka?

Podczas gdy mama i tata są zwolennikami spokoju, ta książka pt. “Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić” autorstwa Deana Burnetta podkreśla znaczenie wzajemnych relacji i empatii po obu stronach. Te rozdziały dotyczące dramatu domowego i zdrowia emocjonalnego są traktowane z taką samą uprzejmością, wnikliwością, humorem i praktycznością, która czyni je mądrym i pomocnym przewodnikiem w każdym domu, gdzie może dochodzić do konfliktów pokoleniowych. Naprawdę wspaniałe, zabawne i łatwe do odczytania są tutaj wszystkie wskazówki. Dowiemy się także, jak to wszystko może być zastosowane przez nas w praktyce.

Ludzie od Racool_studio - pl.freepik.com