Dean Burnett skupił się na podstawowych problemach młodzieży, w tym uzależnieniach, poczuciu własnej wartości i objawach depresji. To wszystko i wiele innych rzeczy możemy znaleźć w książce pt. “Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić” (https://www.taniaksiazka.pl/dlaczego-rodzice-tak-cie-wkurzaja-i-co-z-tym-zrobic-dean-burnett-p-1440142.html).

Kto powinien przeczytać tę książkę?

Dr Dean Burnett wskazuje na początku książki, że nie jest ona dla dorosłych, ponieważ wyjaśnia najlepszy sposób na przetrwanie z “trudnymi rodzicami”. Przeczytaliśmy ją jednak i uważamy, że rodzice i inni pracujący z nastolatkami powinni zrobić to samo, aby spojrzeć na nastoletnie dziecko z innej perspektywy i zrozumieć, co się z nim zdecydowanie dzieje.

Co jest odkrywczego w tej książce?

Dean Burnett dokładnie porównał je do ich farmaceutycznych odpowiedników w ogromnej bibliotece z tysiącami zwrotów i wiadomości, które naprawdę trzeba posortować, skatalogować i umieścić w idealnym miejscu na półce. To zdecydowanie początek. Ale to nie jest książka o mózgu. W rzeczywistości jest to przewodnik, który pomoże nastolatkom zrozumieć dokładnie, co dzieje się z ich rodzicami, jakie mogą być wady; dlaczego rodzice nie wytrzymują bałaganu i smartfonów. Nie będzie tematów tabu ani stereotypów, a jedynie szczera prawda i zrozumienie wspólnych cech. Kluczową rolę odgrywa strona graficzna książki. Sztuka okładki jest hipnotyzująca. Autor zrzuca winę za kłótnie między nastolatkiem a jego matką i ojcem, a także za złe relacje, na zdolności psychiczne nastolatka, które funkcjonują inaczej niż mózg dorosłego człowieka. Młody człowiek zaczyna wierzyć, inaczej postrzegać świat, inaczej reagować, a inne rzeczy stają się dla niego ważne.

Jak jest napisana książka?

Na potrzeby przewodnika autor podsumował sześć zagadnień i poczynił pewne założenia. Najpierw autor:

  • przedstawia problemy ze scenami życia,
  • pootrzymuje je naukowymi wyjaśnieniami i badaniami,
  • prowadzi czytelnika do pewnych często zaskakujących wniosków.

Rozwiązywanie problemów jest przeglądem, tzn. problemu, konsekwencji z rozwiązaniami. Ważne jest, aby nastolatek miał wiele sposobów na rozwiązanie problemu, złagodzenie lub nawet zapobieganie efektom ubocznym. Wszystko to przedstawia książka pt. “Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić” w przystępny i zrozumiały sposób, z pewną dozą humoru, choć może niektóre żarty są błędne. Na końcu tego przewodnika znajduje się lista organizacji, które mogą pomóc trudnej młodzieży.

Ludzie - obraz utworzony przez Racool_studio - pl.freepik.com